P(r)olecam: 5 książek, które zmienią Twój sposób myślenia

Wszyscy blogerzy sugerują, co możesz przeczytać. Jakich książek szukać. Wszyscy sugerują, co możesz obejrzeć. Wszyscy sugerują, co możesz zrobić, aby rozwinąć swoje kompetencje lub odpocząć. Skoro sąsiedzi nie próżnują, to i ja zakasam rękawy, a co!

5 książek, które zmienią Twój sposób myślenia

Dobrze jest ogarniać projekty, kumać organizację czasu, właściwie się prezentować czy budować solidny światopogląd. A między wierszami warto też odpocząć, prawda? Tym bardziej warto, gdy z tego odpoczynku wyniknie także coś konstruktywnego, dlatego uwielbiam spędzać czas przy dobrej książce, filmie, ciekawych kanałach na Youtube, blogach czy.. grach video. Choć na te ostatnie mam już bardzo, bardzo mało czasu.

Raz w miesiącu wrzucę publikację z serii „P(r)olecam”, aby podzielić się z Tobą ciekawymi treściami, które p(r)olecam. Kto wie, może znajdziesz dla siebie inspirację? Dziś na ruszt biorę książki, które zmieniły mój sposób myślenia. Bardziej lub mniej. Mniej lub… no. Przeczytałem, wdrożyłem rady we własne życie i dobrze się bawiłem. Enjoy it.

Robert Kiyosaki, Bogaty ojciec, Biedny Ojciec

Autor to jeden z najpopularniejszych pisarzy-przedsiębiorców na świecie. Ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Bardzo gawędziarski sposób artykułowania swoich myśli, prostota, konkret i… niezwykła charyzma. Książka opowiada o podejściu do finansów i zarabiania. Obrazuje sposób myślenia człowieka bogatego. Pokazuje różnice między prawdziwie bogatym a prawdziwie biednym. Robert zaczyna od opowieści, opowieści o nim samym i o wzorcach, które odmieniły jego życie. O jego bogatym, przedsiębiorczym ojcu oraz biednym, choć mającym niemało pieniędzy. Który z nich go zainspirował?

Historia o bogatym i biednym ojcu diametralnie zmieniła moje nastawienie do sukcesu – głównie finansowego, choć nie tylko. Jeśli masz takie przeświadczenie, że chciałbyś, ale się nie opłaca, że MUSISZ robić coś tylko na tu i na teraz, albo że gdzieś czeka na Ciebie miejsce, ale jakoś nie potrafisz go odnaleźć, bądź że Ci się NALEŻY, tylko świat robi na złość: włącznie z sąsiadami i panią ze spożywczego. Czy tak właśnie jest? To sięgnij po tą książkę.

Nie łykaj lektury w jeden wieczór, bo to żaden problem łyknąć ją w takim czasie. Kontempluj. Odnieś poszczególne strony do swojego życia. Na pewno odnajdziesz tam własne poglądy, poglądy, które do tej pory mogły zatruwać Ci życie. Bogaty ojciec, biedny ojciec dał mi impuls do tego, aby na nowo spojrzeć na podejmowane przeze mnie inicjatywy, kwestie zarobków i efektów pracy. Jest lżej i jest cel.

Dale Carnegie, Jak zyskać przyjaciół i zjednać sobie ludzi? 

Dale Carnegie przedstawi Ci rady, które – dosłownie – pomogą Ci utrzymywać dobre relacje z otoczeniem i… z samym sobą. Lektura utrzymana w stylu ameryki początku XX wieku. To była Ameryka sprzedawców, bawidamków i handlarzy. Biorąc ją nader dosłownie, uznasz ją za głupią. Uniwersalne zasady mają to do siebie, że ich uniwersalizm krojony jest na miarę czasów aktualnych czytelnikowi.

Niezwykle zaskakujące jest to, że Dale Carnegie przedstawił proste, niekiedy oczywiste, a tak bardzo świeże i efektywne rady, które, po dłuższym zastanowieniu, nie są praktykowane i powszechne. Okazuje się, że pozornie oczywiste, społeczne rytuały odeszły do lamusa. To bardzo cienka książka, którą będziesz czytać wiele dni i nocy. Wahasz się? To odpowiedz sobie na pytanie: kiedy ostatnim razem pochwaliłeś bliską Ci osobę? Tak zwyczajnie, tak od serca? Nie wtedy, gdy stała się rzecz WIELKA. Wtedy, gdy ukochana Ci osoba zrobiła naprawdę smaczną kanapkę, bądź cały tydzień zostawała w pracy dłużej. Czy doceniłeś ją? A może ta osoba stara się i pisze bloga, dzieli się swoją wiedzą. Czy zostawiłeś tej osobie choćby jedno polubienie w mediach społecznościowych?

Na przykład tutaj: https://www.facebook.com/adammajdablog/.

John Steinbeck, Myszy i ludzie

Choć lista polecanych tytułów, które zmieniły mój sposób myślenia jest o wiele dłuższa, aniżeli ta prezentowana to… cóż, powieść Steinbecka jest prawdopodobnie jednym z najmocniejszych i najtrwalszych śladów literackich, pozostawionych na mojej psychice.

Na 150 stronach zbudowane zostały wyraziste charaktery, silna więź z bohaterami, historia, która ma nieskończenie wiele znaczeń. Zaś koniec tej lektury sprawi, że w Twojej głowie zakotłuje tysiąc myśli.

To opowieść o dwóch prostych robotnikach przemierzających świat, szukających swojego azylu i zrozumienia. To opowieść pełna wyborów. Wreszcie jest to opowieść o przyjaźni. Bo czym tak właściwie jest przyjaźń? Jak się podejmuje decyzje dla dobra drugiego człowieka? I czy to aby na pewno o jego dobro chodzi…

Terry Pratchett, Maskarada

Nie jest to dzieło, które samo w sobie odmieniło moje postrzeganie ludzi, świata i zdarzeń. Jest to wesoła, pełna symboli i odwołań lektura, będąca prawdziwym majstersztykiem w dziedzinie książek „niejednoznacznych”.

Maskarada to 18 tom Świata Dysku. Innymi słowy: świata trochę magicznego, choć bardziej ludzkiego, niż nam się wydaje. Pełna ironii, prześmiewcza, lekka, a jednocześnie – poruszająca tematy aktualne po dziś dzień. Koniecznie poczytaj o tym świecie, człowieku. Podpowiem Ci – Maskarada to jedna z najlepszych części. Przy założeniu, że wszystkie są najlepsze…

Dlaczego jest tak wartościowa? Dlatego, że raz jeszcze uwierzyłem w moc nieszablonowego myślenia. Skoro fantastyka z krwi i kości może bawić i uczyć, opowiadając o bardzo współczesnych i prawdziwych sprawach… to ja mogę doprawdy wszystko.

Jen Sincero, Jesteś kozak!

Kolejne dzieło z cyklu „rozwój osobisty”. Po przeczytaniu książki stwierdziłem, że Jen to musi być fajna babka.

Nie potrafię Ci wyjaśnić, o czym jest ta lektura. O wszystkim i o niczym. Wiem, że całe gro ludzi przyklei do niej etykietę „coachingowego pieprzenia”. Bo mówi o sukcesie, o wierze w siebie, o zmianach, o myśleniu i forsie. Etykietujemy, a nie mamy tej forsy, boimy się zmian i nie wierzymy w siebie. No i jak tu żyć?

Lektura Jesteś kozak! była dla mnie zaskakująca, bo potwierdziła i ubrała w słowa to, czego nie potrafiłem doprecyzować. Ja naprawdę wierzę, że nasze przekonania i nastawienie przyciągają sukces. Wierzę też, że nasza wdzięczność to esencja życia. Wierzę, że naprawdę jestem totalnym kozakiem. A teraz ktoś to potwierdził. Jak miło.

 


Seria rozpoczęta. Lektury muśnięta. Inspiracje przekazane. Spróbuj, bo oczytany człowiek to szczęśliwy człowiek.

 

 

Udostępnij
0 komentarzy on P(r)olecam: 5 książek, które zmienią Twój sposób myślenia

Post a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *