Myśl nieszablonowo i bogać się

Gdy byliśmy dziećmi, nie słyszeliśmy o rzeczach niemożliwych. Myśleliśmy nieszablonowo, czekając na to, aż sięgniemy gwiazd i spełnimy najskrytsze marzenia. A potem dostaliśmy po mordzie od życia. I zamieniliśmy marzenia na to, co nam życie dało, bojąc się prosić i walczyć o swoje pragnienia. O to, aby mieć więcej. O to, aby spełniać marzenia. O to, aby mieć ogromną wiedzę. O to, aby jeździć wymarzoną furą. O to, aby podróżować po całym świecie. O to, aby stać się milionerem. O melodię, która gra w naszych sercach. A przecież może być zupełnie inaczej.

Robert Kiyosaki, autor, którego niezmiernie cenię, milioner i przedsiębiorca,

wielokrotnie wskazywał na wady systemu edukacji. Widzisz, szkoła przygotowuje nas do bycia pracownikami lub właścicielami małych, jednoosobowych biznesów. To nic złego, bowiem będąc pracownikiem lub małym przedsiębiorcą, można osiągnąć wiele i mieć szczęśliwe życie. A jednak taką drogę należy wybrać samodzielnie i mając świadomość tego, że są inne możliwości. Mając wybór.

Ludzie bogaci nie są ulepieni z innej gliny niż Ty lub ja.

Dyrektorzy, sportowcy, biznesmeni, celebryci i wszyscy Ci, którzy piastują wysokie stanowiska – są dla wielu ludzi postaciami z bajki. Istotatmi nadprzyrodzonymi. Oczywiście, znajdą się i prawdziwie wybitni, naturalnie obdarzeni, poniekąd nieosiągalni. To pewne. A jednak Ci ludzie w większości są tacy jak my. Wysunę śmielszą teorię: wśród biednych i klasy średniej znajdziemy bardziej utalentowanych, bardziej uzdolnionych i inteligentniejszych od tych, co to rządzą i dzielą.

Dlaczego tak się dzieje?

Znasz odpowiedź, możesz jej udzielić, choćby teraz. Wyobraź sobie rozmowę z samym sobą. Wychodzisz ze swojego ciała i zaczynasz konwersację. Opowiadasz o tym, że zamierzasz zostać milionerem, osiągnąć międzynarodowy sukces i prowadzić swoją znakomicie prosperującą firmę. Mówisz o poważnych planach, które zamierzasz wcielić w życie. Masz takie plany, prawda?

Co odpowiada Twoje drugie „Ja”? Czy traktuje Cię serio? A może uważa, że oszalałeś? Czy też podchodzi do tematu z pobłażaniem: „oczywiście skarbie, oczywiście, jutro się tym zajmiemy”.

I wychodzi na to, że nie traktujesz poważnie samego siebie, czyż nie?

Wytłumacz mi, w czym jesteś gorszy od ludzi z międzynarodowymi sukcesami?

Oni też srają, popełniają błędy i brakuje im motywacji. A ty z kolei jesteś tak piękny jak oni, tak inteligentny jak oni i w dodatku masz mnóstwo znakomitych pomysłów, człowieku. Przestaw mi choć jeden powód, dlaczego pozycjonujesz się niżej? Ten powód nie kryje się w talentach albo cielesnej powłoce. On kryje się w Twoim umyśle, zainfekowanym głupotą systemu, przez który zwyczajnie sam wyznaczasz granice, których nie potrafisz obejść. Ten powód to Twoje myślenie, które sprawia, że czujesz się gorszy.

Myśl nieszablonowo! Myśl na wielką skalę!

– tak twierdzi Donald Trump, człowiek, którego można krytykować, niewątpliwie, ale umniejszać jego osiągnięcia – toć niedorzeczne.

Nie jestem bogatym człowiekiem. A myślę jak człowiek bogaty. Robię rzeczy, które nie przynoszą mi namacalnych i natychmiastowych efektów, ale wiem, że zbiorę owoce w przyszłości. Owoce te sprawią, że stanę się bogatym człowiekiem. Jestem tego absolutnie pewien. Ludzie bogaci to tak naprawdę Ci, którzy mieli odwagę myśleć nieszablonowo, myśleć na wielką skalę i byli zdeterminowani w działaniu. Żaden z nich nie został ulepiony z innej gliny, nie był wybrańcem Jedi czy potomkiem istot pozaziemskich.


Jak zmienić swoje położenie? Krok pierwszy.

Proponuję Ci takie ćwiczenie. Odpowiedz po kolei na te pytania.

Czy jesteś szczęśliwy?

Czy satysfakcjonuje Cię obrana ścieżka zawodowa?

Czy satysfakcjonują Cię Twoje zarobki?

Klucz jest następujący. Gdy na pierwsze pytanie, odpowiedziałeś „nie” – musisz przebudować fundamenty swojego życia. Czeka Cię długa praca, ale jeśli zaczniesz już teraz, masz większą szansę na sukces.

Gdy na pierwsze pytanie odpowiedziałeś „tak”, ale na drugie „nie” – oznacza to, że znajdujesz się w niewłaściwym obszarze zawodowym. Może nie chcesz już pracować dla innych, tylko otworzyć własny biznes? A może jest zupełnie inaczej, bo masz firmę, ale męczy Cię jej prowadzenie i chciałbyś zostać pracownikiem w wymarzonej korporacji?

Gdy na pierwsze i drugie pytanie odpowiedziałeś „tak”, ale na trzecie „nie” – zastanów się, czy możesz zarobić więcej w obecnej sytuacji. Czy jest to w ogóle możliwe? Awans, zwiększenie obrotu, zmiana stanowiska? Zacznij już teraz budować kompetencje i podejmować decyzję, które przybliżą Cię do takiego stanu.


Jak zmienić swoje położenie? Krok drugi.

Znam Cię dobrze. Myślisz, że jestem niedorzeczny. Myślisz, że to wszystko czcze gadanie, paplanina i lanie wody. To wykonaj kolejne ćwiczenie. Zerknij raz jeszcze na udzielone odpowiedzi. Chcesz tego, ale uważasz, że to niemożliwe albo że łatwo mówić czy gdyby to było takie proste..? W takim razie wypisz pięć powodów, które uniemożliwiają Ci zmianę. Pięć realnych powodów, które Cię blokują. Zrób to szczerze, starannie i waż każde słowo.

Wymyśliłeś powody, które Cię ograniczają.


Oto rady od biedaka, który planuje zostać milionerem

1

Obierz świadomie ścieżkę rozwoju – pracownika, właściciela małej firmy, wolnego strzelca, właściciela wielkiego biznesu czy inwestora. Każda z nich może przynieść Ci sukces i pieniądze, o ile wybierzesz ją sam, znając alternatywy.

2

Podejmuj decyzję, które przybliżą Cię do tego celu. Nie każda z nich przyniesie natychmiastowy efekt, a może przynieść stratę. Od przeszło trzech lat realizuję różne projekty, za które nikt mi nie płacił, ale to inwestycja, która pewnego dnia mi się zwróci.

3

Inwestuj w siebie. Pracuj wtedy, gdy inni balują. Rób rzeczy ponadprogramowo. Jeśli aktualnie angażujesz się w projekty, których nie musisz realizować, bo nie są częścią Twoich obowiązków zawodowych, bądź edukacyjnych lub pieniężnych, a przynoszą Ci rozwój, zwiększają kompetencje i zapewniają wiedzę, którą wykorzystasz do realizacji marzeń… znaczy to, że jesteś na dobrej drodze. Działaj tak dalej!

4

Poświęcaj swój czas. Robert Kiyosaki i Donald Trump w książce pt. „Dlaczego chcemy, abyś był bogaty?” wskazują, że bogaci inwestują głównie czas, a dopiero potem pieniądze. Biedni inwestują tylko pieniądze, nie inwestując uprzednio czasu, czyli nie mając wiedzy i świadomości człowieka sukcesu.

5

Myśl nieszablonowo, bo system ukrywa przed Tobą opcje, które możesz wybrać. Szukaj ich, nieszablonowo.

6

Myśl na wielką skalę, bo to wcale nie jest głupie. To chyba najrozsądniejsze, co możesz zrobić.

7

Myśl i nastawiaj się tak, jak człowiek, którym chcesz być. Chcesz być milionerem? Chcesz mieć duży biznes? Pragniesz kierować działem firmy, którą doceniasz? To musisz myśleć w taki właśnie sposób, tak jak myśli gość z Twoich marzeń. Inaczej nigdy nie dowiesz się, czy właśnie tego, tak naprawdę pragniesz.

8

Inspiruj się. Czytaj i oglądaj. Zdobywaj wiedzę. Nakręcaj się i jaraj się tym co robisz. Ja jaram się wszystkimi eventami, które zorganizowałem. Jaram się tym blogiem. Jaram się markami, które prowadziłem i prowadzę. Jaram się aktualnym stanowiskiem. Jaram się wszystkimi projektami. Jaraj się nawet wówczas, gdy inni się nie jarają. Oni jeszcze nie wiedzą, co też uda Ci się osiągnąć. Wszystko to może być niewielkim kamyczkiem dla świata, ale stanowi wielka wartość dla Ciebie. Pamiętaj, że sukces budujesz setkami małych kamyczków, a nie jednym, o gigantycznych rozmiarach. Kamyczek po kamyczku, kamyczek po kamyczku…

9

Nie daj sobie wmówić, że coś jest dobre, bądź złe, że czegoś nie możesz, bądź powinieneś. Nawet ten tekst może być durny, więc analizuj i wybieraj zgodnie z tym, co dyktuje Ci serce, umysł i intuicja.

10

Działaj, bo im szybciej zaczniesz, tym szybciej zobaczysz efekty. Przygotuj listę spraw do zrobienia, krok po kroku, tak, aby w rezultacie zaprowadziły Cię w upragnione miejsce. I zacznij już dziś, co Cię powstrzymuje?

 

Czekam aż zbijemy sobie piątkę. Opowiemy o tym, co osiągnęliśmy. Po raz kolejny damy upust swojej kreatywności, myśląc oraz działając nieszablonowo. Zacznij tą przygodę od tekstu, który wiele zmienił w moim nastawieniu i sposobie myślenia – http://jasonhunt.pl/tylko-jeden-rok/.

A potem bierz się do roboty, bo doprawdy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć właśnie teraz.

 

 

 

 

 

Udostępnij
0 komentarzy on Myśl nieszablonowo i bogać się

Post a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *